Op techniek naar goud

Klein en tenger. Wie Martina Sablikova op straat tegen het lijf loopt, zal niet geloven met een topsportster te maken te hebben. De 22-jarige Tsjechische bewijst al langer dat het bij het schaatsen niet alleen om fysieke kracht draait.

Op overtuigende wijze liet ze zondag op de olympische drie kilometer haar concurrentes, die stuk voor stuk langer, breder en gespierder zijn, achter zich. ,,Het ijs is hier niet heel goed. Zij rijdt onder deze omstandigheden gewoon heel hard. Bijzonder knap'', complimenteerde Renate Groenewold, die zelf als tiende eindigde, de winnares.

Sablikova slaagde er als enige in een nagenoeg vlakke race af te leggen, met allemaal rondjes van in de 31 seconden. Alleen in de laatste omloop noteerde ze 32,0. Bijna alle andere vrouwen zagen het verschil zondag in het slot van hun race enorm oplopen. Sablikova hield ruim twee seconden over op nummer twee Stephanie Beckert uit Duitsland: 4.02,53 om 4.04,62 ,,Er is geen geheim'', gaf ze als antwoord op de vraag hoe het kan dat ze met haar lichaamsbouw zo goed presteert. ,,De techniek die ik hanteer, werkt goed voor mij.''

Trainer Peter Novak leerde haar een bijzondere bochtentechniek aan, die ook door andere Tsjechische rijdsters wordt gehanteerd. Sablikova maakt in de bochten veel slagen, aanzienlijk meer dan de meeste van haar rivalen. Door dat hoge ritme heeft ze in de bochten veel snelheid. Ook verlengt ze de bocht als het ware, door 'uit te waaieren'.

De medaille maakte veel los bij Sablikova, die het bij de huldiging op Medal Plaza niet droog hield. In Turijn was ze vier jaar geleden ook al dicht bij eremetaal. Toen werd ze vierde op de 5 kilometer en zevende op de 3000 meter. Voor Tsjechië betekende de winst van Sablikova de vierde gouden plak bij de Winterspelen. Het ijshockeyteam (1998), Ales Valenta (freestyleskiër, 2002) en Katerina Neumannova (langlaufster, 2006) gingen haar voor.

Net als voor Sven Kramer is het toernooi voor Sablikova met één gouden medaille nog niet geslaagd. Zij maakte naast de 3 kilometer de voorbije periode ook indruk op de langste afstand voor vrouwen (5000 meter). In Vancouver moet Sablikova volgende week woensdag weer goud halen.

Bron: (c) ANP 2010


      


TERUG




Nederlandse Ski Vereniging
Nederlandse Ski Vereniging