Het sneeuwt al licht in La Tania (F)
Maart staat op de kaart en de berekeningen van de weermodellen liegen er niet om. Het sneeuwt nu al licht in de Franse Alpen (zie beeld uit La Tania) en grote hoeveelheden sneeuw gaan de Alpen deze week ontvangen. Dit nadat we vorige week natuurlijk ook al een heleboel sneeuw gehad hebben. Zelf moest ik Dienten am Hochkönig gisteren onder een dikke laag sneeuw achterlaten. ‘Maart roert zijn staart’ in optima forma, ook in Italië trouwens!
Zuidkantdump
Zoals Henri gisteren terecht aangaf krijgen we te maken met een zogenaamde “Gegenstromlage”. Na de sneeuwval in Frankrijk vandaag “krult” de sneeuwval zich via de zuidalpen morgen om de Alpenboog heen tot over Oostenrijk zodat bijna alle skigebieden sneeuw van betekenis krijgen. Hoe zo’n Gegenstromlage werkt zie je in dit filmpje:
Hieronder zie je de berekende sneeuwval tot en met morgen, waarbij we dus niet de gebruikelijke scheiding zien tussen noord en zuid: Sneeuwval vandaag en morgen
Vandaag krijgen ook de Italiaanse Alpen dus voor het eerst sinds eind december serieuze sneeuwval! Mogelijk vallen de hoeveelheden zelfs duidelijk hoger uit dat de weerkaart laat zien. In de Dolomieten is lokaal zo’n 50 centimeter sneeuw goed mogelijk. De sneeuwgrens ligt rond de 1000 meter, dus heel netjes. Frankrijk zit daar iets onder en Oostenrijk en Zwitserland doen het met maximaal 20 tot 30 centimeter.
Dit waterig zonnetje in Val Gardena maakt plaats voor flinke sneeuwval
Donderdag tijdelijk zacht
Dinsdag sneeuwt het in Oostenrijk en de Dolomieten nog wat na. In de westalpen laat de zon zich wel al goed zien. Woensdag gebeurt dat op heel veel plaatsen en dat belooft dus een hele mooie dag te worden bij omstandigheden die ronduit winters aanvoelen. De temperatuur ligt op 1000 meter zo rond het vriespunt. Heerlijk winterweer. Zoals vanochtend ook in Obertauern het geval is waar de ochtend vandaag nog fraai verloopt.
Droomcondities vanochtend in Obertauern (O)
Donderdag stroomt tijdelijk zachtere lucht binnen op nadering van een volgende actieve storing. In het oosten van Oostenrijk en in de Dolomieten kan het nog een hele mooie dag worden. In Frankrijk en Zwitserland begint het al intensief te sneeuwen waarbij de sneeuwgrens stijgt naar zo’n 1800 meter. In de dalen kan het dus gaan regenen maar daarboven valt veel sneeuw. Gelukkig is de hoge sneeuwgrens tijdelijk.
Vrijdag en zaterdag koelt het weer af en dient zich de volgende südstau situatie aan, die zich mogelijk opnieuw ontwikkelt tot een Gegenstromlage. Wellicht vallen er dan opnieuw grote hoeveelheden sneeuw in een groot gebied. De cumulatieve berekening van ons weermodel is een van de mogelijke scenario’s en deze 6-daagse hoeveelheid mag er wezen:
Sneeuw
1cm
5cm
10cm
15cm
20cm
30cm
40cm
50cm
75cm
100+
Regen
1mm
5mm
10mm
20mm
30mm
60mm
120+
Perfecte uitgangspositie voor maart
Kortom de winter is helemaal terug. Perfect nieuws voor iedereen die deze maand nog op wintersport wil. Ook op de langere termijn lijkt de zachte lucht voorlopig niet terug te keren. Zou deze maand zich dan ontpoppen tot de enige echte wintermaand van deze winter? Het zou zomaar eens kunnen.
hmmm raar in La Plagne zie ik nog geen enkele vlok vallen tot op heden op de webcams, behalve dat in montchavin de sneeuw weer afgelopen dagen is verminderd met een cm of 10.
op 1200 a 1400 meter blijft het mager dit jaar maar boven de 1600 meter is het fantastisch!
Ik ga over ruim 2,5 week…in tegenstelling tot januari heb ik totaal geen zorgen over de sneeuw uiteraard.
Ik hoop alleen voor het eerst in 3 jaar een geen K*t regen tijdens de vakantie mee te maken, maar dat zal met deze winter wel een gegeven zijn vrees ik.
Nu hopen dat de laatste 2 weken geen dramatisch weer vormt en dan kunnen we eindelijk weer gaan knallen!!
Top man, mooie dumps voor de dolomieten zodat ik daar over een kleine 2 weken wellicht in een mooi winters landschap (uiteraard wel met een strakblauwe lucht) de lege pistes onveilig kan maken!
@ Roel, Betekend dat dit volgende week dus alleen maar sneeuw / dump in ook Oostenrijk?
Zitten van af a.s. zaterdag in Sankt Anton.
Ik begrijp dat het lastig is om dat allemaal te voorspellen, maar zou na 5 jaar toch wel is een weekje zon willen :-) . Uiteraard is wintersport onmogelijk zonder sneeuw, maar een keertje skiën met zon zou ook wel lekker zijn!
12 maart ga ik naar Neukirchen. Toen ik in januari boekte en het maar niet ging sneeuwen en veel te warm was, dacht ik: “als die straalstroom nou een beetje gaat meanderen kan het zomaar goed komen”… Daar lijkt het nu wel op… Als je naar de 14-daagse voorspelling kijkt gaat het nog veel sneeuwen en kou. Ik weet wel dat jij daar nog niet op moet gaan kijken, want er kan nog veel veranderen. Maar ja stiekem kijk je toch. Want het is toch spannend…
Top man, mooie dumps voor de dolomieten zodat ik daar over een kleine 2 weken wellicht in een mooi winters landschap (uiteraard wel met een strakblauwe lucht) de lege pistes onveilig kan maken!
Zaterdag naar Portes du Soleil. Op die hoge sneeuwgrens na lijkt het verder wel echt top te worden. Bij aankomst mooi en niet te warm weer… eigenlijk tot vertrek aan toe.
Dat is vaak gebleken idd al had ik in 2017 en 2018 ook de nodige regen te verduren. (wel meters sneeuw) Na een jaartje afwezigheid in de Alpen lijkt 2020 wederom een goed jaar voor de maart wintersportgangers. Ik vertrek a.s. vrijdag voor een midweekje Zwitserland gelukkig. Zin in!
@ Roel, Betekend dat dit volgende week dus alleen maar sneeuw / dump in ook Oostenrijk?
Zitten van af a.s. zaterdag in Sankt Anton.
Ik begrijp dat het lastig is om dat allemaal te voorspellen, maar zou na 5 jaar toch wel is een weekje zon willen :-) . Uiteraard is wintersport onmogelijk zonder sneeuw, maar een keertje skiën met zon zou ook wel lekker zijn!
Pieter86 op 2 mrt 2020 11:24
Heel begrijpelijk maar ik moet toch weer hetzelfde riedeltje intypen: qua sneeuwval kun je niet zo ver vooruit kijken. Wacht het rustig af. En mocht er sneeuw gaan vallen dan kun je toch geluk hebben dat het 's nachts valt, zoals ik afgelopen week een paar keer heb gehad.